La senyora Baker va pagar 2,50 dòlars per 5 lliures de plàtans. Com escriviu una equació relacionant el cost c amb el nombre de lliures p de plàtans. Quant pagarà la senyora Baker 8 lliures de plàtans?
Vegeu un procés de solució a continuació: Pagar la senyora Baker: (2,50 dòlars) / (5 "lliures") = 0,50 dòlars per lliura La fórmula general del cost d’un article és: c = p * u On c és el cost total dels articles p és el nombre d’unitats comprades u és el cost unitari de l’article, 2,50 dòlars per aquest problema. Podem substituir p i u per trobar el cost de 8 lliures de plàtans: c = p * u esdevé: c = 8 "lbs" * ($ 0,50) / "lb" c = 8color (vermell) (cancel·lar (color (negre) ) ("lbs"))) * ($ 0,50) / color (vermell) (
Neha va utilitzar 4 plàtans i 5 taronges a la seva amanida de fruites. Daniel va utilitzar 7 plàtans i 9 taronges. Neha i Daniel van utilitzar la mateixa proporció de plàtans i taronges? Si no és així, qui explica la proporció més gran de plàtans i taronges
No, no van utilitzar la mateixa proporció. 4: 5 = 1: 1.25 7: 9 = 1: 1.285714 Així, Neha va utilitzar 1.25 taronges per a cada plàtan on, a mesura que Daniel utilitzava gairebé 1,29 taronges per a cada plàtan. Això demostra que Neha va utilitzar menys taronges a plàtans que Daniel
Sally compra 21/2 lliures de plàtans per 1,50 dòlars. Quant paga una lliura de plàtans?
0,60 dòlars. Tracteu aquest problema com una proporció de 2 1/2 lb = 5/2 lb. Si el cost d’1 lb sigui x, establiu la relació com ("cost") / ("pes"), doncs ("cost") / ("pes) ") -> 1.50 / (5/2) = x / 1 Divideix la part superior i inferior en 5/2 (1,50-: 5/2) / (5 / 2-: 5/2) = x / 1 x = 1,50xx2 / 5 = $ 0,60